Haber

Depremde yıkılan binanın projesini yapan mühendis çizdiği projeyi hatırlamadığını savundu.

1994 yılında yapımına başlanan ve bir yılda tamamlanan depremde yıkılmış ve çok sayıda insan hayatını kaybetmiştir. Çukurovaşehir Güzelyalı Mahallesi’içinde Alpargün Daire‘nin statik betonarme projesini yapan tutuklu inşaat mühendisi BA.

Hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen BA, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Ben inşaat mühendisiyim, şimdiye kadar statik betonarme projeler yaptım, hayatım bununla geçti. Benim görevim statik betonarme proje yapmak. Yani sadece kağıt üzerine çizim yapıyorum. İnşaat ustası, teknik uygulama müdür veya inşaat mühendisi alır uygular.Ben çizimini yaptıktan sonra belediyeye götürürüm.Onaylatırım.O zamanlar uygulama böyleydi.Şimdilerde yapı kontrol yapıyor bu işi. herhangi bir denetim sorumluluğum yoktur.Hasan Alpargün isimli kişiyi ve depremde yıkılan bina söz konusu Alpargün Apartmanı ile ilgili çizdiğim projeyi hatırlamıyorum.Teknik uygulama sorumluluğu bana aittir. projeye uygun kullanılıp kullanılmadığını denetleyecek memur, benim denetleme sorumluluğum ve yetkim yok, benim işim sadece projeyi çizmek. Suçlamaları kabul etmiyorum.”

BA’nın avukatı, müvekkilinin depremde yıkıldığını söyledi. Alpargün Daire için hiçbir sorumluluğu yokturönerildi.

Dairenin müteahhidi tutuklandı.

Adana’da yıkılan binalardan Alpargün Apartmanı ile ilgili soruşturma kapsamında tutuklama kararı çıkarılan müteahhit Hasan Alpargün, Kuzey Kıbrıs’ta yapılan çalışmalar sonucunda Lefkoşa Emniyet Müdürlüğü’ne teslim oldu ve tutuklandı. sevk edildiği hakimlik tarafından 13 Şubat’ta Adana’da tutuklandı.

Alpargün’ün Türkiye’den Kuzey Kıbrıs’a 990 bin dolar, 890 bin euro ve 500 bin lira transfer etmeye çalıştığı, Lefkoşa’da daire almaya çalıştığı iddia edildi.

haber-milas.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu